اسکو

 (0 نفر)

سفری به دل عجایب تاریخی، شهر اسکو

اسکو

 

اگر روزی هوس یک سفر تاریخی عجیب در استان آذربایجان شرقی کردید، به شما پیشنهاد سفری به شهر اسکو را می دهیم. شهر اسکو شهری زیبا و کوهستانی با هوای معتدل، با زمستان های سرد و تابستان های خنک می باشد. این شهر پر است از بناها و جاذبه های گردشگری خاص، که در جنوب غربی تبریز واقع شده است. واقعا اگر سفری به آذربایجان کردید، حتما سری به این شهر تاریخی و جاذبه های منحصر به فرد آن بزنید.
احتمالا نام شهر تاریخی اوشکایا را شنیده اید. نام این شهر در کتیبه ارگیشتی اول هم آمده است. شهر تاریخی و گمشده اوشکایا همان اسکوی امروزی می باشد. اگر شما سفری به این شهر کنید، قطعا رنگ و بوی تاریخی بودن شهر را احساس خواهید کرد. اگر بخواهیم درباره جاذبه های گردشگری شهر اسکو حرف بزنیم، می توانیم به روستای تاریخی و عجیب کندوان، روستای گنبرف و همچنین آرامگاه های مردان بزرگی چون پیر حیدر و الله بنده سی اشاره کنیم.
منابع آبی شهر اسکو از چاه های زیرزمینی، حفرقنات و چشمه ها تامین می شود. از محصولات و سوغاتی های معروف این شهرستان نیز می توان به دوشاب یا همان شیره انگور، درختان گردو، سیب زمینی وخشکبارهای بی نظیرش اشاره کرد. صنایع دستی نیز در شهر اسکو بسیار پر رونق است، یکی از صنایع دستی معروف این شهر و سوغات پر نقش و نگار آن، روسری ابریشمی این شهر که به آن کلاقه ای اسکو می گویند. 
موقعیت جغرافیایی اسکو
شهر اسکو وسعتی حدود 1763 کیلومتر مربع را داراست و نیز 145 متر بالاتر از سطح دریا می باشد. اسکو به دلیل قرار گرفتن در منطقه کوهپایه های سهند و همچنین رطوبت حاصل از دریاچه ارومیه، آب و هوای معتدلی را در فصول گرم سال تجربه می کند. 
نقاط تاریخی و دیدنی شهر اسکو
آرامگاه الله بنده سی
در گوشه ای از شهرستان اسکو، آرامگاهی قدیمی وجود دارد که به گفته مردم محلی، این آرامگاه زمانی گنبدی خشتی داشته که الان فروریخته است. اگر وارد آرامگاه شوید یک سنگ قبر ساده می بینید که متعلق به شخص گمنامی است که مردم او را الله بنده سی به معنی "بنده ی خدا" می نامند، و برای مردم بومی بسیار مردی مقدس است و در اعیاد و روز های مبارک به زیارت این مقبره می روند. این مقبره در جنوب شرقی شهرستان اسکو واقع شده است.
مسجد پایتخت اسکو
مسجد پایتخت بین دو محله علیا و سفلی شهرستان اسکو واقع شده است. این مسجد کوچک، هیچ ستونی ندارد و دارای دیوار هایی با عرض زیاد و طاقی قدیمی از جنس خشت می باشد که قدمت این بنا را مشخص می کند. در ضلع جنوبی مسجد بر روی دیوار سنگ نوشته ای از جنس مرمر به طول یک متر که آیه ای از قرآن نوشته شده قرار دارد. از محتویات نوشته های بر روی مسجد، باستان شناسان گمان می کنند که مسجد توسط عثمانیان تخریب شده که بعد ها توسط شخصی ثروتمند به اسم حاجی عوض بن احمد که اهل همین شهرستان نیز بود بازسازی و مرمت شده است.
آرامگاه پیر حیدر
پیر حیدر، مردی منزوی و گوشه نشین بود، این مرده زاهد سالیان دور از سمنان به تبریز رفت و سپس در اسکو سکونت یافت. هم اکنون مقبره پیر حیدر و پسرش در کنار هم و بر روی تپه ای در شرق منطقه سوسیان قرار دارد. این مقبره خاکی است و هیچ سنگ نوشته و کتیبه ای ندارد.
مسجد جامع میلان اسکو
مسجدی در روستای میلان شهرستان اسکو قرار دارد که زمان ساخت این بنا به دوران صفویه برمی گردد. کتیبه این بنا سال 1023 نشان می دهد یعنی در اوایل هزاره دوم هجری قمری ساخته شده است. 
مسجد جامع سبزه میدان اسکو
این مسجد با مساحتی حدود چهار هزار متر مربع، جزو بزرگ ترین مساجد آذربایجان شرقی می باشد. این مسجد دارای 15 گنبد و یک ایوان می باشد. شکوه و زیبایی این مسجد واقعا ستودنی است و نشان گر قدمت شهرستان اسکو می باشد.
مقبره سید حسین بن سید عبد الغفاری اسکویی
سید عبدالغفاری از سادات بزرگ و قابل احترام در شهرستان اسکو می باشد. این آرامگاه در جنوب این شهرستان و بر روی تپه ای مشرف به شهر اسکو قرار دارد. گفته می شود این سید بزرگوار منتصب به امام صادق(ع) می باشد. این مسجد دارای گنبد آجری بلند است که درون آرامگاه یک ضریح چوبی کهنه وجود دارد که نوشته روی کتیبه خوانده نمی شود.
درخت کهنسال چنار
در مرکز شهر اسکو درختی کهن وجود دارد که قدمت آن به 1200 سال می رسد. این درخت چنار در وسط سبزه میدان و کنار مسجد جامع اسکو قرار گرفته است. طبق گفته رئیس میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، این درخت را می توان جزو مهم ترین ذخایر ژنتیکی گیاهی کشور دانست.
مسجد اوجوزلو
این مسجد مربوط به دوره صفویه بوده و در اسفند ماه سال 1381 به ثبت ملی رسیده است. این مسجد دارای طاقی هلالی شکل و زیبا بوده و دارای چهار عدد گنبد سنگی که سرستون های آن ها مقرنس کاری شده و سه ردیف سه تایی یعنی نه گنبد بر روی آن ها تعبیه شده است.
امامزاده عبدالغفار
در جنوب شهرستان اسکو مرقد امامزاده سید حسین عبدالغفار اسکویی بر روی تپه ای بلند قرار دارد. مرقد این سید بزرگوار در قریه اسکو واقع شده است که شما می توانید در سفر به اسکو از این مکان مقدس بازدید کنید.
روستای گونبرف
اگر تا به حال برای جشنواره گل به کاشان می رفتید در این مقاله من به شما پیشنهاد می کنم در فصل تابستان، در تیر ماه به روستای گونبرف اسکو در دامنه های کوه سهند سر بزنید. هر ساله جشنواره گل محمدی در این روستا گردشگران زیادی را به این روستا می کشاند.
برکه گوگلی
در دامنه های کوه چانگیل، دریاچه ای زیبا و کوچک به نام برکه گوگلی وجود دارد. روستایی کوچک و پلکانی به اسم مجارشین، وجود دارد که آب این رود خانه در مصارف کشاورزی و دام پروری این روستا صرف می شود. آب این روستا از چشمه آغ دره تامین میشود، البته آب باران و ذوب برف ها نیز این دریاچه را پر آب می کند.
روستای کندوان
به جرئت می توانم بگویم زیباترین جاذبه گردشگری شهرستان اسکو، روستای کندوان می باشد. روستایی در دل صخره ها، با معماری زیبا و عجیب. این روستا یکی از سه روستای صخره ای جهان می باشد. بیش تر شهرت این روستا به دلیل خانه هایی به شکل کندوی عسل درون صخره های سنگی می باشد. جالب است بدانید این منطقه به دلیل فعالیت کوه آتشفشانی سهند و وجود سایر کوه ها، طی چندین هزار سال، این منطقه را جزو خوش آب و هوا ترین مناطق آذربایجان شرقی تبدیل کرده است.
اما لازمه یک سفر دل چسب و راحت، مکانی برای اسکان خانواده است. همه ما می دانیم قیمت های هتل ها و اقامتگاه ها در استان های مختلف بسیار بالاست، شاید اگر بخواهید بدون آگاهی کامل هتلی را در شهری رزرو کنید باید قسمت اعظمی از هزینه سفر را جهت اسکان خود و خانواده صرف کنید. اما دیگر نگران هزینه ماندن در شهری دیگر را نداشته باشید و این کار را به اتراق بپارید.
سایت اتراق به شما پیشنهاداتی می دهد که نمی توانید رد کنید. این سایت به شما منزل و اقامتگاه هایی را معرفی می کند که هزینه اجاره کردن آن ها بسیار مقرون به صرفه و ارزان تر است. پس می توانید با مراجعه به سایت اتراق و رزرو منزل مورد نیازتان به راحتی و هزینه کم تر، سفری به یاد ماندنی و شگفت انگیز را تجربه کنید. 


جاذبه ها

کندوان اسکو ؛ روستای صخره ای ایران

کندوان اسکو

اسکو

منزل ها

مکان دربستی - ویلا

ویلایی مبله و لوکس در اسکو

ویلا داخل باغ با متراژ کل باغ ۳۰۰۰متر و زیربنای۱۴۰متر در طبقه بالا اسکو قرار دارد

اسکو

مکان دربستی - ویلا

ویلایی زیبا در اسکو

متراژ کل باغ ۳۰۰۰متر و زیربنای ویلا ۱۴۰متردر طبقه پایین اسکو واقع شده است

اسکو

مکان دربستی - سوئیت

سوئیت صخره ای عمارت سنگی 2 در کندوان

سوئیت صخره ای عمارت سنگی 2 تک خوابه در کندوان قرار دارد. موزه داخلی، خواب جداگانه، آشپزخانه مجهز و امکانات رفاهی کامل در خدمت میهمانان و گردشگران گرامی.

اسکو

مکان دربستی - هتل

هتل صخره ای زیبا در کندوان

سوئیتی 90 متری جکوزی دار تک خوابه در کندوان قرار دارد

اسکو

مکان دربستی - فضای خاص

هتل صخره ای دلنشین در کندوان

سوئیتی دلنشین 90 متری تک خوابه در کندوان قرار دارد

اسکو

تجارب

نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید