باغ دولت آباد یزد ؛ بهشتی در دل کویر

 (0 نفر)
یزد
باغ دولت آباد یزد ایران

باغ دولت آباد یزد

ویراستار :


 

باغ دولت آباد یزد ، شکوه وعظمت معماری ایرانی 

ازمیان 9 باغ ایرانی که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است باغ دولت آباد یزد یکی از قدیمی ترین باغ های شهر یزد می باشد که از میراث های جهانی ایران به شمار می رود. اگر به شهر یزد سفر کنید این باغ جز مکان های دیدنی ست که باید در اولویت اول سفرتان قرار گیرد . در این مقاله به معرفی این مکان می پردازیم ، خواهشمندیم اتراق را همراهی کنید. 


معرفی باغ دولت آباد 

باغ دولت آباد یکی از معروف ترین باغ های شهر یزد می باشد که به بزرگی 70 هزار متر مربع می رسد؛ ساخت آن در سال 1160 توسط  محمد تقی خان بافقی که از خان های یزد بود، به اواخر دوره افشاریه  برمی گردد . قدمت این بنا بیش از 260 سال است و به وسعت 6.4 هکتار می باشد در گوشه گوشه ی آن تصویری از بهشت به چشم می خورد  وجود  نماها و ساختمان و حوض ها از ویژگی های منحصربفرد باغ است. هم چنین درخت انگور ، سرو و کاج در اطراف آن ، عطر گل های محمدی ، صدای آب و آواز پرندگان فضای دلنشینی را ایجاد کرده است. باغ دولت آباد در اسفند ماه 1346 به شماره 774 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است . بادگیر باغ دولت آباد یزد ، بلندترین بادگیر جهان 

آن چیزی که باغ دولت آباد را در میان باغ های ایران شاخص کرده است وجود بادگیر مرتفع آن است که به طول 8/33 متر روی باغ وجود دارد . شهر یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان است ، این ویژگی ها به ایرانیان نشان می دهد که کشوری به عظمت تاریخ جهان دارند. این شهر که به شهر بادگیر ها معروف است بلندترین بادگیر خشتی جهان را در خود اختصاص داده است . این بادگیر به شکل منشوری ساخته شده است و به ارتفاع 33 متر و 80 سانتی متر دارای فرم هشت ضلعی ست که باعث می شود تا باد بتواند به قسمت های پایینی آن با سرعت انتقال یابد و در نتیجه برخورد با سطح آب ، هوای خنک در داخل ایجاد می کند. در کنار این بادگیر باغی وجود دارد شامل سه عمارت هشتی ، سردر و تالار اندیشه  که دارای نقش های اسلیمی است. 
بعد از تحقیقات بر روی شگفتی های معماری این بادگیر ها مشخص شد که بدون استفاده از ابزار و وسایل خاصی کاملا ساخت دست انسان بوده اند  و نکات مهندسی در آن دقت شده است.ویژگی های طبیعی

گردش شبانه باغ بی نظیر است همین که خورشید بساطش را جمع و جور میکند فانوس هایی که از درختان بلند آویزان است روشن می شوند ، روشنایی باغ ازلامپ هایی که در داخل این فانوس ها با فاصله های معین قرار گرفته اند تامین می شود .گویی به سفری در گدشته رفته اید ؛ شب های باغ دولت آباد را نباید از دست داد. 


 

موقعیت جغرافیایی


باغ دولت آباد در محله چهارمنار و خیابان شهید رجایی قرار دارد ، برای رفتن به باغ باید از کوچه فردوسی بگذرید و بعد از چند قدم به درب اصلی آن برسید . درب دیگر آن در بلوار دولت آباد قرار دارد که ورودی نداشته و در دست مرمت و بازسازی است . اتراق صمیمانه پیشنهاد می کند از این مکان زیبا درعصر ها به دلیل حال و هوای خوش که هوادار زیادی دارد دیدن کنید.

 

 

* نویسنده : سمیه پیرزاده

پیشنهادات


0

مزایا


در دل باغ دولت آباد یزد بزرگترین بادگیر جهان جای گرفته است .وجود  نماها و ساختمان و حوض ها از ویژگی های منحصربفرد باغ است. هم چنین درخت انگور ، سرو و کاج در اطراف آن ، عطر گل های محمدی ، صدای آب و آواز پرندگان فضای دلنشینی را ایجاد کرده است.

شرایط و محدودیت ها


محدودیتی در این مکان وجود ندارد.

پیشنهاد فصلی


تابستان

فرصت های سرمایه گذاری


فرصت سرمایه گذاری خاصی موجود نیست.

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید