معبد آناهیتا کنگاور؛نیایش گاه سنگی باشکوه

 (0 نفر)
کنگاور
معبد آناهیتا کرمانشاه کنگاور

معبد آناهیتا کنگاور

ویراستار :

 

بزرگترین بنای سنگی ایران بعد از تخت جمشید در مرکز شهر کنگاور در استان کرمانشاه  بر سر راه همدان معروف به معبد آناهیتا کنگاور میباشد. این بنا بر روی تپه با ارتفاع ۳2متراززمین واقع شده است این بنا راایرانیان باستان متعلق به الهه ی آناهیتا میدانستند،آناهیتا به معنای نیالوده پاک  و بی آلایش،مظهرباروری عشق ودوستی و فرشته ی نگهبان چشمه ها و باران هاست .آناهیتا را که دختری مجرد بود را دوشیزه ی رودها وسرچشمه ی همه ی آبهای روی زمین میدانند.

معرفی معبد آناهیتا کنگاور 

معبد آناهیتا کنگاور معبدی برای پرستش و نیایش خدای آب و فراوانی بوده وچون آب یکی ازچهارعنصراصلی و مقدس ایرانیان باستان بود ازاین رو معبد آناهیتا برای ایرانیان باستان معبدی بسیار مقدس و قابل احترام بشمار میرفت.

موقعیت جغرافیایی

این بنا با وسعتی 4/6 هکتار با روش صفه سازی یا همان سکو سازی که درمعماری ایرانی آن دوره رواج داشت بر روی تپه ای طبیعی در مرکز شهر کنگاور در استان کرمانشاه برسر راه همدان ساخته شده است.

معماری معبد آناهیتا کنگاور 

 دور تا دور این معبد با ستون هایی  به ارتفاع 354 سانتی متراحاطه شده است که ارتفاع این ستون ها به سه برابر قطرآنها میرسد،هم اکنون آثارهایی از این ستون ها باقی مانده است ک شکوه و عظمت این بنا را زنده نگه داشته اند .به دلیل این که معبد آناهیتا معبدی برای ستایش خدای آب بود آب رودخانه ی اطراف به داخل معبد به بهترین شکل و مهندسی ممکن آن زمان هدایت شده و به آبگیر وسط معبد ریخته میشد ،که این امرخود نشانگر قدرت معماری ایران باستان است.
جالب ترین قسمت معماری این بنا قطر دیوار های آن است که در بخش هایی به 18 متر میرسد و بالای این دیوارها ستون هایی بدون هیچ طرح ،نقش و تزئینی بنا شده است که سادگی این ستون ها به نقش حفاظتی داشتن این ستون ها قوت زیادی میبخشد.
در بخش جنوبی این معبد پلکانی دو طرفه با ارتفاع 160 متر وجود دارد که در سمت غرب تعداد پله ها 21 و در بخش شرقی تعداد پله ها به 26 می رسد.
بیشترین عنصر استفاده شده در ساخت و معماریمعبد آناهیتا کنگاور سنگ و گچ می باشد.

قدمت و زمان ساخت بنای معبد

قدمت این پرستشگاه عظیم و با شکوه که امروزه مورد بی توجهی قرار گرفته است و برای بیشتر ایرانیان بیگانه است به زمان پیش از اسلام بر میگردد و یادگاری از اشکانیان است اما بر اساس شواهدی شروع  ساخت این بنا را به اواخر دوره ی هخامنشی و تکمیل آن را به دوره های بعدی نسبت میدهند وهمچنین به عقیده ی عده ای از باستان شناسان قدمت بنای معبد آناهیتا کنگاور به زمان  خسرو پرویزمیرسد.
همچنین محققان آن زمان این بنا را به صده ی اول پیش از میلاد وسه دوره ی هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان نسبت میدهند و اشاره میکنند که این بنا در دوره ی ساسانیان مورد مرمت قرار گرفته است.

دوران معاصر 

در دوران پهلوی روستایی به نام (گچ کن ) بر روی خرابه های این معبد آناهیتا کنگاور بنا شد ک بعد ها توانستنند اهالی این روستا را به مکانی دیگر منتقل کرده وکاوش برروی خرابه های باقی مانده از این معبد سنگی عظیم را شروع کنند.

در اوج ناراحتی باید افزود معبد آناهیتا کنگاور در اثر ناآگاهی، سهل انگاری و همچنین زلزله ای که در سال 1336 رخ داد دچار آسیب های بسیاری شده است که دیگر قابل جبران نیست با این وجود هنوز هم میتوان عظمت پر فروغ ایرانمان را درخرابه های خاک شده ی این معبد دید.
معبد آناهیتا کنگاور در بنا های پیشنهادی یونسکو قراردارد و در سال 1310 به شماره ی 31 به ثبت ملی رسیده است. 

 

 

مهسا نیلوفری


پیشنهادات


0

مزایا


میتوانید بعد از تخت جمشید بزرگترین سازه سنگی ایران  را ببینید و با شکوه و عظمت مهندسی و معماری ایران باستان آشنا شوید .موقعیت یکی از بزرگترین آتشکده های سنگی باستانی را بشناسید و ببینید. در مرکز شهر قرار دارد و به راحتی قابل دسترسی است.

شرایط و محدودیت ها


به دلیل تخریب بخش عظیمی از بنا شما نمیتوانید تمامی بناا را به گونه ای که در گذشته بود ببینید.

پیشنهاد فصلی


تابستان

فرصت های سرمایه گذاری


موقعیت سرمایه گذاری خاصی ندارد.

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید