آسیاب خرابه جلفا ؛ دالان بهشت ایران

 (0 نفر)
جلفا
آسیاب خرابه جلفا

آسیاب خرابه جلفا

ویراستار :


آبشار خنک و زیبای آسیاب خرابه جلفا

آبشار آسیاب خرابه  یکی از دیدنی های فوق العاده ی جلفا در استان آذربایجان شرقی قرار دارد.فصل بهار بخاطر پرآب بودن آبشار و سرسبزی دره به جایی بسیار زیبا تبدیل می شود.آسیاب خرابه در ترکی « خارابا دییرمان » به خاطر خرابه های یک آسیاب آبی معروف  است. 

ویژگی های طبیعی

آسیاب خرابه جلفا یکی از 4 آسیاب کشور است که هنوز هم در حال فعالیت است.آسیاب شوشتر ، کاشان ،خوانسار و این آسیاب.
آسیاب در داخل کافه ای قرار دارد که با پرداخت ورودی می توانید بازدید کنید. آسیاب خرابه  دارای  آبشارهای کوچک و بزرگ می باشد که آب آن از کوه کمچه داغ یا کیامکی سرچشمه میگیرد و ازمیان صخره های کوه در دل دره سرازیر می شود .ارتفاع آبشار حدود 10 متر و مساحت محوطه آن 200 مترمربع می باشد. آب آبشار با برخورد به صخره ها و پخش شدن آب هوای اطراف آبشار را خنک و لطیف می کند. به خاطر این هوای دلچسب گزینه مناسب برای سفر درتابستان می باشد. سطح دیواره های آبشار از خزه و گیاهان آبزی پوشیده شده است و در کنار دره  در مجاورت آبشار درختان زیبای انجیر خودنمایی می کنند. 
در زمستان آبشار به طور کامل یخ می بندد و فضای خارق العاده ای ایجاد میکند که مورد استقبال مردم قرار می گیرد اما آب و هوای آن در زمستان بسیار سرد و بران است.

امکانات رفاهی آسیاب خرابه جلفا

در 100 متری آبشار ، مجموعه های پارکینگ ، آلاچیق های اقامتی ، کباب پز ، سوپر مارکت قرار دارد که می توانید استقاده کنید تا خستگی راهی که طی کردید از تنتان بیرون برود. در اطراف آبشار آنتن دهی تلفن همراه قطع نمی شود اما دقت کنید که بدلیل مرزی بودن از خط تلفن خارجی استفاده نکیند چون فرکانس بالایی دارد.

موقعیت جغرافیایی

آبشار در منطقه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و در نزدیکی رود مرزی ارس قرار گرفته است . فاصله آبشار از جلفا حدود30 کیلومتر میباشد .برای رسیدن به این مکان باید به محور مواصلاتی مرند- جلفا یا مرند – هادیشهر برسید .که با رسیدن به ورودی منطقه جلفا سمتتان را به هادی شهر ادامه دهید . اتراق پیشنهاد می کند در روشنایی روز قبل از غروب آفتاب زیبایی این منطقه را ببینید.

 

 

* نویسنده : سمیه پیرزاده

پیشنهادات


0

مزایا


آب آبشار با برخورد به صخره ها و پخش شدن آب هوای اطراف آبشار را خنک و لطیف می کند. به خاطر این هوای دلچسب گزینه مناسب برای سفر درتابستان می باشد. سطح دیواره های آبشار از خزه و گیاهان آبزی پوشیده شده است و در کنار دره  در مجاورت آبشار درختان زیبای انجیر خودنمایی می کنند. 

شرایط و محدودیت ها


گردشگران داخلی وخارجی عزیز پیشنهاد می شود قبل از غروب آفتاب و تاریک شدن هوا از این مکان دیدن کنید؛ بعد از غروب هوای سرد اذیت می کند و هم چنین امکان عکاسی سلب می شود. لازم به ذکر است ممکن است به دلیل شیوع کووید-19 ساعات بازدید و ارائه خدمات تغییر کند.

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


شهرجلفا به دلیل موقعیت ویژه و واقع شدن در منطقه تجاری-صنعتی ارس به قطب های تجاری ایران تبدیل شده است و وجود این جاذبه ها فرصت سرمایه گزاری در گردشگری این منطقه را بالا برده است .

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید