ائل گلی تبریز ؛ نگین آذربایجانِ ایران

 (0 نفر)
تبریز
پارک ائل گلی تبریز

ائل گلی تبریز

ویراستار :


ائل گلی تبریز فضایی با امکانات گسترده

شهر تبریز به دلیل آب و هوای کوهستانی در اغلب روزها هوای نسبتا سردی دارد، به همین دلیل هم، زمستان هایش شهرت فراوان دارد. اما در تابستان و فصل بهارهوای این منطقه متعادل است و گردشگران می توانند ساعات خوبی در آن سپری کنند . پارک ائل گلی تبریز یکی از اولین جاهایی است که هنگام مسافرت به تبریز باید دیده شود، بخاطر وجود این پارک در مرکز شهرمی توانید به جاذبه های اصلی دیگر سربزنید . درادامه با اتراق باشید تا اطلاعات زیادی از این مکان بدست آورید.

عمارت ائل گلی تبریز

باغ ائل گلی تبریز یکی از تفرجگاه های مهم و دیدنی شهر تبریز است که سابق بر این با نام شاه گلی خوانده می شد. شاه گلی اصطلاح ترکی و گل به معنی استخرو به گفته ی کارشناسان «شاه» به معنی خود شاه نبوده و به معنی بزرگ و با عظمت  میباشد که در زمان قبل انقلاب با نام « استخر شاه » نامگذاری شد. احداث و قدمت این بنا به زمان آق قویونلوها برمیگردد و در دوره صفویان توسعه و گسترش پیدا کرد .این باغ  دیدنی با قدمتی که دارد مورد توجه و محل استراحت گردشگران خارجی و داخلی است ؛ در وسط این استخر و دریاچه که عمق 12متری دارد بنایی هشت ضلعی و دوطبقه بصورت شبه جزیره قرارگرفته که حس و حال عجیبی ایجاد کرده است به کاخ ائل گلی معروف است و امروزه به عنوان تالارمورد استفاده قرار می گیرد .


ویژگی های جذاب ائل گلی تبریز

این دریاچه درفصل زمستان با نمایی ازآب و یخ خود نمایی می کند و ماهی هایی که در آن زندگی می کنند نمی توانند به سطح آب بیایند و روند روبه رشد پایینی دارند. در محوطه استخر قایقرانی انجام می شود در کنار این دیدنی ها پارک ائل گلی تبریز دارای جذابیت های دیگری ازجمله پارک لونا ، مرکزمینی گلف ، مجتمع اسکیت ، کافه و رستوران ، هم چنین انواع شهربازی ها و مسافرخانه های شیک ، هتل پارس در مرکز این محوطه احداث شده که جاذبه جهانی دارد ؛ درشکم گردی به ویژه در زمستان نوشیدنی های گرم ولقمه های خوشمزه و تخم مرغ و سیب زمینی (یرالما یومورتا) داغ شهرت دارد .

 

اطلاعات جغرافیایی

ائل گلی در بخش اصلی شهر تبریز و در 7 کیلومتری شهر واقع شده است . تپه نسبتا بزرگی در بخش جنوبی دریاچه قرار گرفته است ک جنگل کاری بسیار زیبایی رخ داده است . این تپه ها پله بندی شده و آبشارهای مصنوعی  و رودی زیبا به سمت داخل دریاچه سرازیر می شود. 
پارک ائل گلی بدلیل وجود کاخ تاریخی در تاریخ 27 بهمن 1387 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است .

 

 

* نویسنده : سمیه پیرزاده

پیشنهادات


0

مزایا


پارک ائل گلی تبریز دارای جذابیت های دیگری ازجمله پارک لونا ، مرکزمینی گلف ، مجتمع اسکیت ، کافه و رستوران ، هم چنین انواع شهربازی ها و مسافرخانه های شیک ، هتل پارس در مرکز این محوطه احداث شده که جاذبه جهانی دارد.

درشکم گردی به ویژه در زمستان نوشیدنی های گرم ولقمه های خوشمزه و تخم مرغ و سیب زمینی (یرالما یومورتا) داغ شهرت دارد .

پیاده روی همراه با عکاسی به دلچسبی این مکان افزوده است.آبشارهای مصنوعی ، پیاده راه های سنگفرش شده ، گل های شمعدانی و لاله ، نورپردازی ها و گل های رنگارنگ در اطراف پارک به چشم می خورد.

شرایط و محدودیت ها


وجود هتل های گوناگون در اطراف پارک باعث تخریب خط منظر این باغ تاریخی شده است .وجود هتل 17 طبقه ی پارس نمونه ای از این قبیل است .به عبارتی این هتل ها هم مزایا محصوب می شوند هم محدودیت .

پیشنهاد فصلی


تابستان

فرصت های سرمایه گذاری


فرصت سرمایه گذاری در پروژه های پارکینگ طبقاتی ائل گلی ، گلخانه ائل گلی و هتل پارس وجود دارد.

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید