ارگ علیشاه تبریز؛ شاهکاری درقلب شمالغرب ایران

 (0 نفر)
تبریز
ارگ علیشاه تبریز

ارگ علیشاه تبریز

ویراستار :

ارگ علیشاه تبریز؛ شاهکاری درقلب شمالغرب ایران

تبریز کلانشهری در آذربایجانِ ایران ؛ ازتاریخی ترین شهرهای کشورمان محسوب می شود وجود کوه ها و دشت ها و هوای کوهستانی طبیعتی بکر و دلفریب دراین منطقه ایجاد کرده است بی شک شهراولین ها را می توان لقب این شهر زیبا دانست ؛ چرا که درمیان تمام زیبایی هایش در صنعت گردگشری ، توریستی ، تولید ، اقتصاد ، تجارت و چندین مورد دیگر به اوج خود رسیده و ازاین نظر رونق فراوانی دربین شهرهای کشور دارد. این شهر بدون گدا ، علاوه بر این امتیازها دارای آثار تاریخی گوناگونی است که یکی از این آثار ارگ علیشاه تبریز است.  با اتراق همراه باشید.

نگاهی به ارگ علیشاه تبریز؛ مظلوم ترین اثرتاریخی جهان

تبریز به عنوان پایتخت تاریخی ایران در طول تاریخ همواره دست خوش تغییرات گوناگونی بوده اما به همت مردان وزنان غیورش توانسته پابرجا بماند و شهری زیبا و بزرگ بنا شود. علاوه بر جاذبه های مدرن کم نظیر، آثارتاریخی زیادی را از دوره های مختلف در قلب خود پنهان کرده است یکی از این آثار ارگ علیشاه  شاهکاری از دوره ایلخانی با قدمتی 700 ساله  یکی از نماد های قدیمی و معروف تبریز است و امروز هم از آثار تاریخی بی نظیر شهر است . در این مقاله سعی داریم شما را با مکانی تاریخی و بسیار جذاب آشنا کنیم. درادامه اتراق را همراهی کنید تا حقایق نهفته در ارگ تبریز را بدانید.

تاریخچه بنای اولیه ارگ تبریز

بنای نخستین ارگ علیشاه در میان سال های 718 تا 739 هجری قمری ( قرن هشتم میلادی) با هدف ساخت مسجد در هنگام وزارت تاج الدین علی شاه گیلانی باز می گردد. از آنجا که به دستور وی این بنا ساخته شد نامش در ابتدا مسجد علی شاه شد. اما با فروریختن مسجد و با مرگ علیشاه ساخت بنا متقوف می شود.با توجه به  نوشته ها وگفته های باستان شناسان ، وقتی که « خواجه رشید الدین فضل الله » دانشگاه ربع رشیدی را ساخت علی شاه به واسطه ی چشم وهم چشمی ها تصمیم گرفت مجموعه ای بزرگ تر از آن در تبریز بسازد. بنایی که با تعجیل درزمان ساخته شد و از استحکام کافی برخوردار نبود و همان زمان نیمی از گنبد آن فروریخت .

ارگ علیشاه تبریزدردوران پس ازمشروطه

دردوران پس از مشروطه با هجوم روس ها مردم تبریز به دفاع از خود پرداختند که ارگ نقطه مدافعان تبریزی بود ، توپی را برای دفاع از مواضع خود به بالای ارگ انتقال داده بودند ، سرانجام با سقوط تبریز به دست نیروهای روس در سال 1290 روس ها دیوار ارگ را به توپ بستند . این اثر در تاریخ 15 دی 1310 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دوران معاصر

در محوطه ارگ آثار تاریخی زیادی ازجمله « مدرسه نجات » اولین مدرسه مدرن ایران ، سالن تئاتر، در زمان پهلوی پارک باغ ملت در محوطه جنوبی ارگ ساخته شد . هم اکنون از محوطه این اثرباستانی به عنوان مصلی و برگزاری نماز جمعه استفاده می شود. اکنون اثری از این آثارزیبا باقی نمانده جز سه دیوار بلند که شکلی شبیه به ایوان دارد.

موقعیت جغرافیایی

ارگ علیشاه در مرکز شهر تبریز، در ضلع جنوبی تقاطع خیابان امام خمینی و فردوسی قرار دارد.عرض آن سی متر و ارتفاع آن بیست وشش متر می باشد.امروزه تنها دیواره جنوبی ارگ به یادگار تبریز باشکوه ، مانده است که در ساعاتی از روز برای بازدید عموم آزاد است .

 

 

* نویسنده : سمیه پیرزاده

پیشنهادات


0

مزایا


بازدید از این ارگ زیبا نیازمند پرداخت هزینه ای نمی باشد.

همچنین در قلب تبریز و کنار بازار و مصلی آن قرار دارد و شما می توانید بعد از بازدید سری به بازار نیز بزنید

شرایط و محدودیت ها


حفظ آثار باستانی بر عهده ماست و با ساخت و ساز در اطراف آنها ممکن است باعث صدمه زدن به آنها شویم.

پیشنهاد فصلی


تابستان

فرصت های سرمایه گذاری


فرصت سرمایه گذاری خاصی ندارد.

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید