قنات زارچ یزد، قناتی در اعماق تاریخ

 (0 نفر)
یزد
قنات زارچ یزد

قناتی که از نظر تاریخی جذاب ترین قنات ایران است

ویراستار :


قنات زارچ یزد، طولانی ترین قنات دنیا در قلب کویر

استان های کویری از دیرباز مورد توجه بسیاری از گردشگران و طبیعت دوستان بوده است. چشم انداز های فوق العاده زیبا و بکر این استان ها باعث شده تا طرفداران بسیاری پیدا کنند. اما یکی از استان های بسیار زیبا و قدیمی کشورمان، استان یزد می باشد. اگر این استان جزو برنامه های سفرتان در روزهای تعطیل پیش رو است باید به شما تبریک بگویم زیرا استانی فوق العاده جذاب را برای سفر انتخاب کرده اید. در این مقاله می خواهیم در رابطه با قنات زارچ یزد صحبت کنیم پس در ادامه با اتراق همراه شوید.

قنات زارچ، طولانی ترین و قدیمی ترین قنات دنیا

اما جذابیت سفرمان به یزد زمانی بیشتر می شود که بدانید قرار است از یک قنات کم نظیر و قدیمی در دنیا بازدید کنید. قنات زارچ یزد طولانی ترین و قدیمی ترین قنات دنیاست و سال هاست که این صفت ها را با خود به یدک می کشد و باعث شده تا سالانه گردشگران بسیاری از این قنات بی نظیر دیدن کنند. طول این قنات حدود 100 کیلومتر است و قدمتی بالغ بر سه هزار سال را دارا می باشد. این قنات 215 عدد حلقه دارد که بی شک بازدید از چنین مکان فوق العاده ای می تواند جذاب باشد.

قناتی مربوط به قبل از ورود اسلام به ایران

اگر به قنات زارچ یزد رفتید حتما راهنمای تور و یا شخصی که در قنات حاضر هست به شما خواهد گفت که تعدادی از میله های این قنات در مکان کنونی مسجد جامع یزد پیدا شده که نشان دهنده این امر است که قبل از ورود اسلام به ایران این قنات در حریم مسجد جامع کنونی ساخته شده بود. جالب است بدانید که این میله ها برای رساندن آب به مسجد بود که نمازگزاران بتوانند وضو بگیرند.

معماری جذاب قنات زارچ یزد

در رابطه با معماری قنات زارچ یزد نیز باید بگوییم که این قنات دارای مقطع مربعی است. سایر قنات ها دارای مقطع دایره ای یا بیضی هستند. تا نیم قرن پیش آبدهی این قنات حدود 150 لیتر در ثانیه بود که به دلیل حفر بی رویه چاه این آبدهی به مقدار بالایی کاهش یافته است.

"سفری همراه با سلامتی و دلی خوش را برای شما آرزومندیم"

 نویسنده : محمدرضا فاطمی

پیشنهادات


0

مزایا


قناتی با تاریخ بلند بالا

شرایط و محدودیت ها


محدودیت خاصی ندارد

پیشنهاد فصلی


تابستان

فرصت های سرمایه گذاری


امکان سرمایه گذاری وجود دارد

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید