اوج معماری بعد از اسلام در مسجد کبود تبریز

 (0 نفر)
تبریز
مسجد کبود تبریز

مسجدی کبودی رنگ در قلب تبریز

ویراستار :


سفری به مسجد کبود تبریز، یکی از باشکوه ترین مساجد تاریخی کشور

آثار تاریخی در کشورمان یکی از محل های است که می توان به عنوان پر بازدید ترین مناطق گردشگری در هر استان دانست. در تبریز نیز مکان های گردشگری و تاریخی بسیاری وجود دارد که سالان گردشگران بسیاری از آن ها بازدید می کنند. مسجد کبود تبریز، مسجدی باشکوه و زیبا در قلب این استان می باشد که علاقه مندان به هنر و معماری خیلی خوب آن را می شناسند. اگر قصد دارید تا این مسجد را از نزدیک ببیند، در ادامه با اتراق همراه باشید تا بیش تر این مسجد را بشناسید.

معماری اصیل ایرانی در قلب آذربایجان

مسجد کبود تبریز با معماری منحصر به فردی که دارد علاقمندان به هنر را شیفته خود کرده است. این مسجد به دلیل داشتن کاشی های معرق فیروزه ای و آبی به این نام معروف شده است. انواع خطاطی های زیبا، طرح های هندسی فوق العاده شگفت انگیز و همچنین کاشی کاری های هنرمندانه این مسجد، چشم هر بیننده ای را از حیرت باز نگه می دارد. تبریز یکی از شهر های تاریخی کشور محسوب می شود که اگر مایلید به این شهر سفر کنید می توانید با مراجعه به سامانه گردشگری اتراق مراجعه و با رزرو منزل در تبریز از جاذبه های بی نظیر آن دیدن کنید.

مسجد کبود تبریز، مسجدی تاریخی و کهن

اما مسجد کبود تبریز در چه سالی ساخته شد؟ این مسجد تاریخی در قرن نهم هجری توسط معماران خبره و ماهر ساخته شد. این مسجد در سال 1193 در زلزله ای تا حد زیادی آسیب دید اما در طول سالیان مرمت و بازسازی شد. این مسجد به دستور ابوالمظفر جهانشاه بن قرایوسف که یکی از قدرتمند ترین پادشاهان سلسله ترکمانان قراقویونلو بود ساخته شد که امروزه یکی از شاهکارهای هنری دوران بعد از اسلام از آن یاد می شود.

مسجد چند منظوره کبود

مسجد کبود تبریز در گذشته فقط یک مسجد نبود. در این مسجد مجموعه مظفریه که در کنار صحن بود، خانگاه و کتابخانه نیز داشت که امروزه به جز قسمت مسجد بقیه قسمت ها از بین رفته اند. با نگاهی به بقایای مسجد خواهید دید که مسجد کبود تبریز کاملا با آجر ساخته شده است.

"سفرتان به سلامت"

نویسنده : محمدرضا فاطمی

پیشنهادات


0

مزایا


قدمت بالای مسجد

شرایط و محدودیت ها


محدودیت خاصی ندارد

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


امکان سرمایه گذایر وجود دارد

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید