کتیبه گردنه عسلک، کتیبه ای قاجاری

 (0 نفر)
طالقان
کتیبه گردنه عسلک

کتیبه ای مطعلق به قاجار

ویراستار :


سفری به کتیبه گردنه عسلک در دل طالقان

شهر ها و استان های کوچک گاهی اوقات می توانند مکانی رویایی برای گردشگری و گذراندن آخر هفته ها می باشد. اما آثار تاریخی بین این جاذبه های گردشگری نقش پررنگی را ایفا می کنند. بیایید با یکی از جذاب ترین سنگ نوشته تاریخ کشور آشنا شویم. این شما و این کتیبه گردنه عسلک در دل شهر زیبا طالقان در استان البرز. با اتراق همراه باشید تا با این جاذبه تاریخی و منحصر به فرد آشنا شوید.

سنگ نوشته ای که جهانی شد !

اما اگر بخواهیم بیش تر در رابطه با کتیبه گردنه عسلک بگوییم، باید به این نکته اشاره کنیم که این سنگ نوشته با اینکه در بین آثار ملی ایران ثبت شده و شهرتی جهانی دارد، اما هیچ محافظتی از آن نشده و این کتیبه با ارزش به حال خود رها شده است. کتیبه گردنه عسلک در تاریخ روستای گراب در شهر زیبای طالقان ماندگار خواهد بود. اگر دوست دارید این سنگ نوشته را از نزدیک ببینید می توانید با مراجعه به سامانه گردشگری اتراق و رزرو سوئیت در طالقان، از این اثر بی نظیر تاریخی بازدید کنید.

متن بر روی کتیبه گردنه عسلک

با اینکه بخشی از کتیبه گردنه عسلک بر اثر فرسایش از بین رفته است و نوشته هایش معلوم نیست اما بخشی از ترجمه این کتیبه را برای شما می گذاریم. " در سطح اول و در وسط کار آمده است: نصر من الله و فتح قریب و زیر آن نوشه شده از تو مدد در سطر دوم : بعهد ناصر الدین شاه قاجار / که با امیران تورانش بچنگ است. در سطر سوم :  به حکم میرزا ایوب میر دفتر / که از بهر رعیت به ز گنج است. در سطر چهارم نوشته شده بود، رضی بیک کرده جاری آب این نهر / هزار دویست به هشتاد و پنج (1285) "

اسرار نوشته شده در کتیبه گردنه عسلک چیست؟

درست است که نوشته های این کتیبه تا حدودی قابل درک و فهمیدن است اما ماجرایی پشت این نوشته خوابیده که به شما خواهیم گفت. طبق گفته تاریخ شناسان، به فرموده ناصر الدین شاه قاجار فردی به نام ایوب میر دفتر، دستور ایجاد نهری را می کند که به گفته کتیبه در سال 1285 به مرحله اجرا می رسد.

نویسنده : محمدرضا فاطمی

پیشنهادات


0

مزایا


تاریخی بودن کتیبه

شرایط و محدودیت ها


محدودیت خاصی ندارد

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


امکان سرمایه گذاری وجود دارد

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید