برج خاموشان یزد، برجی مملو از آواز مردگان

 (0 نفر)
یزد
برج خاموشان یزد

دخمه ای برای مراسمات مردگان

ویراستار :

سفرتان را به برج خاموشان یزد جذاب تر کنید!

اگر به دنبال مکانی بسیار هیجان انگیز با ماجراجویی فراوان می گردید به شما پیشنهاد می کنیم که حتما تا انتهای مقاله با اتراق همراه باشید. استان یزد پر است از جاذبه های منحصر به فرد که در این بخش قرار است در رابطه با یکی از جاذبه های هیجان انگیز آن صحبت کنیم. برج خاموشان یزد، یکی از برج های خاموش و وحشتناک این استان محسوب می شود که به شما پیشنهاد می کنیم که حتما برای یک بار هم که شده سری به این برج بزنید.

دخمه ای پر از شگفتی

برج خاموشان یزد که امروزه پذیرای بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی می باشد با اصول و قواعدی جالب در قرار گیری اجساد زنان و مردان و بر فراز تپه ساخته شده است. اما بهتر است ابتدا معنای دخمه را بدانید. دخمه در واقع محلی است که از خشت و گل ساخته شده و به عنوان مراسمات دینی و مذهبی بعد از فوت شخص از آن استفاده می کنند. این نوع دخمه ها در گذشته کاربرد های فراوانی داشته اند. با مراجعه به سامانه گردشگری اتراق و رزرو سوئیت در یزد حتما به برج خاموش یزد سری بزنید.

دخمه ها متعلق به زرتشیان بوده

اما در رابطه با مردگان این محل باید بگوییم که زرتشتیان از گذشته تا همین چند ده سال پیش طبق مراسمات ویژه خود اموات خود را در برج خاموشان یزد و امثال این برج ها که در ارتفاع ساخته شده است انجام می دادند. در واقع دخمه ها فضاهایی مدور می باشند که معمولا از شهر یا روستا فاصله داشتند. قسمت های مختلف دخمه ها حلقه مردگان زن، حلقه مردگان مرد، حلقه مردگان کودک، استودان یا سراده و... می باشند.

راز برج خاموشان یزد چیست؟

اما سوال اینجاست که چرا پیروان زرتشت، برج خاموشان یزد و برج هایی از این قبیل را ساخته اند؟ جالب است بدانید که پیروان زرتشت اعتقاد داشتند که چهار عنصر آتش، هوا، آب و خاک جهان را تشکیل می دهند و به هیچ عنوان نباید این چهار عنصر آلوده شوند. پس شروع به ساخت برج خاموشان یزد در ارتفاع کردند تا زمانی که مرده خود را در این دخمه قرار دادند، ابتدا لاشخور ها که در ارتفاع قرار دارند اجساد را بخورند و از بین ببرند و بعد شروع به دفن کردن استخوان ها می کردند. با این کار هیچ کدام از عناصر تشکیل دهنده جهان آلوده نمی شد.

نویسنده : محمدرضا فاطمی

 

پیشنهادات


0

مزایا


مراسمات انجان شده برای مردگان در گذشته و جذابین آن ها

شرایط و محدودیت ها


محدودیت خاصی ندارد

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


امکان سرمایه گذاری وجود دارد

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید