سفری به یزد؛جهت دیدار از مسجدی با بلندترین مناره ها

 (0 نفر)
یزد
مسجد جامع یزد

مرواریدی در دل کویر

ویراستار :

با ما در سفری به یزد و دیدار از مسجد جامع یزد همراه باشید

مسجد جامع یزد یکی از مساجد بزرگی است که با بلندترین مناره ها در دل کویردرحدود 100 سال و سه دوره بنا شده است.

این مسجد از بی نظیرترین و زیباترین جاذبه های گردشگری یزد است که در قرن ششم ه.ق ساخته شده وتا دهه های اخیر مرمت و بازسازی آن ادامه داشته است. این مسجد در مرکز شهر قدیم یزد قرار دارد و داخل حصار بنا شده،زیربنای این مسجد 9800متر مربع می باشد و متراژی حدود500 متر مربع قسمت های مربوط به کتیبه ها و کاشی و... را در برمی گیرد. طول مسجد104 متر و عرض آن 999 متر است به 7 ورودی متصل به راه خروجی ختم می شود.

هر قسمت از مسجد توسط بانیان متعدی مرمت و ساخته شده است که مشهورترین بانی ساخت آن علاالدوله کالنجار است که به عنوان حاکم یزد فعالیت می کرد.
با توجه به این که از قسمت های قدیمی مسجد اثری باقی نمانده ولی قدیمی ترین کتیبه ای که در آن متن وقف نامه مسجد آمده تاریخ 765 ه.ق را نشان می دهد.
این مسجد دارای یک ایوان و دو شبستان و دو گرم خانه و گنبد خانه و یک صحن بزرگ مستطیلی است که نشان دهنده معماری و طراحی ساخت منحصر به فرد آن است. این مسجد بر جای 3 مسجدی ساخته شده است که زمانی در کنار هم بنا شده اند. این مساجد عبارتنداز:1-مسجد جامع عتیق 2-مسجد جامع قدیم 3-مسجد جامع نو.
گنبد مسجد که چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند از دو پوسته ی متصل به هم تشکیل شده است که یکی از یگانه ترین آثار معماری جهان را از آن خود کرده و این مسجد همانند مرواریدی در دل کویر می درخشد.

هر گردشگری که از این مسجد دیدن می کند مجذوب معماری بی نظیر ایران می شود چون این مسجد هنر و ذوق ایرانی را به جهانیان عرضه می کند به همین دلیل علاقه مندان بسیاری را در سراسر جهان شیفته خود کرده است و گردشگران خارجی و داخلی آن را تحسین و ستایش می کنند.با اتراق همراه باشید.

این اثر ارزشمند در سال 1313 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نویسنده :ویداشربتی

پیشنهادات


0

مزایا


آشنایی با آثار تاریخی یزد

شرایط و محدودیت ها


قرار گرفتن در دل کویر

پیشنهاد فصلی


پاییز

فرصت های سرمایه گذاری


سرمایه گذاری ندارد

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید