گورستان جن چابهار؛گورستان مخوف

 (0 نفر)
چابهار
گورستان جن

کهن ترین گورستان تاریخی ایران

ویراستار :

باما همراه باشید با سفری به گورستان جن

انسان ها برای رهایی از شلوغی شهرها نیاز به استراحت دارند که بعضی از آن ها رفتن به محل های ساکت و آرام را انتخاب می کنند و سکوت حاکم بر این مکان ها را به شلوغی و سرو صدای دیگر جاها ترجیح می دهند.
یکی از این مکان ها که ساکت،آرام و وحشت آفرین بوده و به عنوان یکی از جاذبه های وحشت آفرین و ترسناک ایران و جهان شناخته شده گورستان جن است. گورستان ها به خودی خود محلی ترسناک به شمار می آیند چه رسد به این که ظاهری غیر عادی داشته که بر ترسناک بودن آن اضافه می کند.

در روستای تیس در 5 کیلومتری چابهار علاوه بر قلعه ی پرتغالی ها گورستانی قدیمی با سنگ قبرهای بزرگ و غیر طبیعی به چشم می خورد که بر روی آن ها اشکال عجیبی هک شده. مردم بومی محل اعتقاد دارند که اجنه مرده های خود را در این گورستان دفن کرده اند آن ها به خاطر ترس و وحشت مرده های خود را در نزدیکی این محل دفن کرده ولی از ترس اجساد خود را در گورستان جن دفن نمی کنند.
این گورستان که محلی ها آن را گورستان جن یا سنت می نامند یکی از جاذبه های وحشت آفرین استان سیستان و بلوچستان و ایران می دانند.

 مردم اعتقاد دارند که اجنه شبانه بر سر خاک مرده گان خود عزاداری می کنند و اگر کسی به آن جا برود مورد نفرین جن ها قرار گرفته و با عذابی سخت خواهد مرد.  باتوجه به شکل گورها و اشکال هک شده بر آن ها و نبود ابزارهای پیشرفته در زمان های بسیار دور چنین به نظر می رسد که انسان ها این قبرها را نساخته اند یعنی ساخته ی دست بشر نیست و به همین دلیل مردم این گورستان را که تاریخ و قدمت بسیار بالایی دارد به اجنه نسبت داده اند.

باور مجلی ها بر این است که مقبره های جنانی گچ واقع در روستای تیس محل سکونت جن ها بوده وپیل بند و غارهای بان مسیتی ا و نقاشی های عجیب و غریب آن می تواند سندی مستند بر این امر باشد. چون اندازه ی قبرها از اندازه ی انسان بزرگ تر است از دیگر جاذبه های روستای تیس می توان به چاه باستانی تیس کوپان و گورهای مرموز تپه نهادی می توان اشاره کرد.

گورستان جن در سال 1386 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.با اتراق همراه باشید.

 

نویسنده:ویداشربتی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


پیشنهادات


0

مزایا


آشنایی با آثار باستانی ایران

شرایط و محدودیت ها


در فصل زمستان به این منطقه مسافرت شود

پیشنهاد فصلی


زمستان

فرصت های سرمایه گذاری


ندارد

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید