غار دربند مهدیشهر، تمدنی 140 میلیونی

 (0 نفر)
مهدیشهر
غار دربند مهدیشهر

غار دربند، غاری به قدمت تاریخ 140 ساله

ویراستار :

غار دربند، غاری آهکی متعلق به دوره کرتاسه

استان سمنان یکی از استان هایی است که سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. اما در این مقاله می خواهیم شما را با یکی از جاذبه های بسیار قدیمی و جذاب در این استان آشنا کنیم که مطمئنا برای کسانی که به تاریخ کره زمین علاقه مندند می تواند بسیار جذاب و مهیج باشد. غار دربند در مهدیشهر استان سمنان از جمله غار های بسیار زیبا و تاریخی کشورمان می باشد. با اتراق همراه باشید تا سفری کوتاه داشته باشیم به این غار آهکی زیبا.

غار دربند، بزرگترین میراث دوره سوم زمین شناسی

حاضرید که به دامنه جنوبی بخش میانی رشته کوه البرز، مکانی که دومین غار آهکی بزرگ کشور قرار دارد برویم؟ حواستان باشد که سفرمان به یکی از مناطق بسیار قدیمی و تاریخی کشور می باشد، پس خودتان را آماده مناظری از 140 میلیون سال پیش بکنید. جالب تر اینکه این غار محل اسکان انسان ها نیز بوده است. طبق کاووش های محققین، تاریخ آثار بدست آمده از این غار به سده پنجم هجری و همچنین سکه های طلاییه خط کوفی به دوره سلجوقی بر می گردد.

قدم به قدم در غار دربند

اما بیایید کمی سفرمان به غار دربند را هیجان انگیز کنیم. زمانی که وارد این غار می شوید تعدادی استخوان که متعلق به حیوانات بزرگ است دیده می شود. به دلیل دهانه کم ارتفاع غار احتمالا توسط سایر جانداران شکار شده و توسط همان حیوانات به این غار آورده شده اند. اما در دهانه این غار 14 میلیون ساله سنگ چین هایی دیده می شود. این سنگ چین ها احتمالا به منظور مسدود کردن شکاف این غار می باشد که انسان هایی که به این غار پناه می آوردند آن را ایجاد کرده اند.
همه این توصیفات مربوط به دهانه غار بوده و هرچه در داخل غار پیش بروید، خواهید دید که داخل غار بدون هیچ پیچ خمی بوده و کاملا ساده می باشد. اگر وارد غار آهکی شوید خواهید دید که محوطه داخلی غار دربند بصورت بیضی شکل به طول 91 متر و در عریض ترین قسمت آن به 36 متر می باشد. قطعا برای تاریخ دوستان این غار می تواند مانند بهشتی بر روی زمین باشد.

نویسنده : محمدرضا فاطمی

پیشنهادات


0

مزایا


دومین غار آهکی بزرگ کشور

شرایط و محدودیت ها


محدودیت خاصی ندارد

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


امکان سرمایه گذاری وجود دارد

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید