قلعه تیس چابهار؛قلعه پرتغالی ها

 (0 نفر)
چابهار
قلعه تیس

شگفت انگیزترین قلعه چابهار

ویراستار :

با ما به سفری به قلعه شگفت انگیزهمراه باشید

با توجه به این که کشور ما به دلیل موقعیت جغرافیایی خود که همیشه مورد توجه وتاخت و تاز دشمنان بوده به همین دلیل قلعه های بسیاری جهت محافظت از هجوم و حمله ی دشمنان ساخته شده است که همچون دژی استوار ایستاده و قدرت و توانایی خود را به کسانی که جهت بازدید از آن ها می آیند نشان می دهد.

زمانی که پرتغالی ها پابه خاک مقدس ایران گذاشتند برای جلوگیری از هجوم مردم محلی و محافظت از خود اقدام به ساخت قلعه هایی درجنوب کردند که تا کنون به جا مانده و می توان به قلعه پرتغال های قشم و همچنین قلعه پرتغالی چابهار اشاره کرد که نسبت به قلعه ی پرتغال های قشم از معروفیت کمی برخوردار است.

در شمال غربی استان سیستان وبلوچستان و در 5 کیلومتری چابهار روستایی به نام تیس که دارای بندری به همین نام هم می باشد واقع شده. این روستا طبیعت زیبا داشته و قلعه ای تاریخی که توسط پرتغالی ها در آن ساخته شده و امروزه به نام قلعه ی پرتغالی ها نامیده می شوند قرار دارد.

این قلعه بر روی تپه ای ساخته شده تا دید بهتری به اطراف داشته باشد و دارای 4 برج نگهبانی است که ارتفاعی حدودا 15 متر داشته که از ان ها برای دیده بانی استفاده می شد با توجه به مصالح و نوع ساخت بنا می توان پی برد که به سبک سلجوقی ها ساخته شده. در دوره های گوناگون این قلعه بازسازی و مرمت شده است که این مسئله با توجه به اتاق هایی که شباهت به اتاق های کاروان سرای شاه عباس بیستون دارد دیده می شود. در داخل حیاط قلعه آب انباری وجود دارد و سقف قلعه از چوب های غیر بومی ساخته شده است که حکایت از این است که از منطقه دیگر برای ساخت قلعه به این محل حمل شده است.

جاذبه های زیبای قلعه

قلعه ی پرتغالی ها با توجه به این که در معرض آسیب های طبیعی و غیر طبیعی قرار گرفته ولی همچنان پا برجا و استوارازجاذبه های زیبای چابهار به شمار می آید که باید در سفری به این شهرآن را دید و پلاژساحلی تیس یکی از بهترین گزینه ها برای بازدید گردشگران  است که در مجاورت روستای تیس قرار دارد.

این اثر باستانی در تاریخ 1/5/1354به شماره 555 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.با اتراق همراه باشید.


نویسنده :ویداشربتی

پیشنهادات


0

مزایا


استفاده از ساحل دریا،آشنایی با جاذبه های استان سیستان و بلوچستان


شرایط و محدودیت ها


آب وهوای گرم و مرطوبی دارد

پیشنهاد فصلی


زمستان

فرصت های سرمایه گذاری


جهت ساخت سوییت و هتل

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید