سفری به شهر سوخته،شهر تمدن کهن

 (0 نفر)
زابل
شهرسوخته

شهر تمدن و باستانی کهن

ویراستار :

به همراه ما به شهر سوخته سفر کنیم

انسان سفر را با دلایل گوناگون انجام می دهد این سفرگاهی کاری و گاهی تفریحی و گردشی می باشد. سفر کاری چنان چه از اسمش مشخص است مقصد معلومی دارد اما سفرتفریحی برای گذراندن اوقات خوش صورت می گیرد. یک سفر تفریحی ممکن است به مقصد دریا،کوه،جنگل،بازدید از مکان های تاریخی ،موزه ها و غیره صورت بگیرد. ایران به دلیل تاریخ کهنی که دارد می تواند بهترین مقصد برای یک سفر تفریحی باشد. یکی از بهترین این مکان ها دیدن شهر سوخته است که می توان با سفر به استان سیستان و بلوچستان به عظمت تاریخ کهن ایران پی برد.

این شهر باستانی با قدمتی حدودا 5000سال که در 120 کیلومتری زابل در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد. قدمت آن به 3200سال قبل از میلاد مسیح می رسد. این شهر دارای شگفتی های بسیاری است که حکایت ازتمدن شگفت انگیز آن دارد.

نام شهر سوخته قدمتی 150 ساله دارد و دوبار به آتش کشیده شده است.حدودا 1400سال زندگی در این شهر وجود داشت. اکثر مردم شهر سوخته کشاورز و صنعت گر بودند. این شهر محل داد و ستد و سکونت بوده است که امروزه تنها گورهایی از آن باقی مانده است.

در باستان شناسی های انجام شده بنای کاخ سوخته و خانه های موسوم به پلکانی کشف شده است که مصالح به کار رفته در آن ها خشت های گلی خام منظم می باشد و از این خشت های خام در ساختن گورها نیز استفاده کرده اند. این شهر151هکتار وسعت دارد و دارای 3 بخش اصلی و 3 بخش فرعی است که عبارتنداز:1-منطقه مرکزی شامل بخش های مسکونی،شرقی،مرکزی و بناهای یادمانی2-منطقه صنعتی شمال غرب3-بخش جنوبی گورستان.

گورستان شهرسوخته با 25 هکتار وسعت و 40000 گور را می توان وسیع ترین گورستان کهن ایران زمین نامید که می تواند کمک زیادی به چگونگی شکل گیری تمدن در اطراف رود هیرمند و تنوع اعتقادات ساکنان آن باشد.

اولین گور به طور تصادفی در سال 1972 کشف شد که با توجه به شکل گورها 3نوع قبر دیده می شود:چاله ای ساده،چاله ای معمولی،سردابه ای (خانوادگی).اشیا سفالی تقریبا در همه ی گورها وجود دارد و در کنار آن ها انواع مهر(استامپی و استوانه ای) و اجناسی از چوب و پارچه و سنگ دیده می شود.

آثار به دست آمده از شهر سوخته

آثاری همچون قدیمی ترین تخته نرد،چشم مصنوعی،ظرف سفال منقش که با چرخاندن آن می توان گوزنی را که در روی آن به حرکت در می آید را دید و وجود لوله های آب سفال که نشان دهنده هوش ،استعداد و دانش مردمان آن زمان بود به چشم می خورد.

وسایلی که در آن زمان مردم از آن ها استفاده می کردند متنوع بود و به چند دسته تقسیم می شود که شامل:1-اشیا زینتی 2- اشیا آیینی 3- اشیا مربوط به پیشینه 4-اشیا مورد استفاده در زندگی روز مره و مواد غذایی را می توان نام برد.

این شهر در آن زمان از شهرهای پیشرفته زمان خودش به شمار می رفت.مجتمع توریستی شهر سوخته می تواند محل مناسبی برای استراحت باشد و توقف در این مجتمع به شما این امکان را می دهد تا از موزه شهر سوخته نیز دیدن کنید.با اتراق همراه باشید.

نویسنده:ویداشربتی

پیشنهادات


0

مزایا


آشنایی باتاریخ کهن ایران،آشنایی با علوم و دانش پیشرفته گذشته

شرایط و محدودیت ها


گرمای شدید در فصل تابستان

پیشنهاد فصلی


پاییز

فرصت های سرمایه گذاری


با تاسیس مجتمع های تفریحی جهت اسکان مسافرین و ایجاد آسایش برای آن ها می تواند راهی موثر برای جذب توریست باشد

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید