قلعه فلک الافلاک، قلعه ای به قدمت تاریخ

 (0 نفر)
خرم آباد
قلعه فلک الافلاک

سفری کوتاه به قلب تاریخ لرستان

ویراستار :

سفری به قلعه فلک الافلاک، بازمانده از تمدن ساسانی

همیشه مکان های تاریخی در سرتاسر کشور مورد توجه مردم می باشد، و همچنین اتفاقات بی شماری که در این آثار در زمان های قدیم به وقوع پیوسته، برای بسیاری از مردمان عاشق تاریخ، جذاب و مهیج است. در این مقاله می خواهیم شما را با یکی از قلعه های ارزشمند و تاریخی یعنی قلعه فلک الافلاک آشنا کنیم. این قلعه جزو مهم ترین و پربازدید ترین مکان های گردشگری کشور در استان لرستان می باشد. تا انتهای این مقاله با اتراق همراه باشید تا از عجایب این قلعه بیشتر برایتان بگوییم.

قدمت نامشخص قلعه

ما در رابطه با قلعه های سرتاسر کشور آشنایی نسبی داریم و اکثرا می دانیم که تاریخ بنای آن ها در کدام دوره زمانی بوده است. اما در رابطه با قلعه فلک الافلاک، اطلاعات دقیقی مبنی بر زمان دقیق بنای آن وجود ندارد. محققین بسیاری قدمت این قلعه را به دوران شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی نسبت می دهند. این بنا که از ماندگارترین آثار شهر کهن شاپورخواست می باشد، به دژ شاپورخواست نیز شهرت دارد.

ویژگی های منحصر به فرد قلعه فلک الافلاک

اگر بخواهید در رابطه با این قلعه زیبا و کهن صحبت کنیم، باید ساعت ها بنشینیم و از واژه های درخور و مناسب این قلعه استفاده کنیم. زیبایی های معماری این قلعه، نشان دهنده شاهکاری کم نظیر در هنر معماری کشورمان در دوران ساسانی می باشد، که همین معماری اصیل، باعث شده تا هنرمندان اروپایی از دیدن چنین دژی اظهار تعجب و شگفتی کنند.

موقعیت استراتژیک قلعه

این قلعه به دلیل قرار گرفتن بر فراز صخره های سنگی و همچنین قرار داشتن در منطقه ای حساس و استراتژیک در قرن چهارم هجری، به عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل بویه بوده است. بازدید از چنین مکان قدیمی و ارزشمندی می تواند درس های تاریخی بسیاری به ما بدهد. اگر به قلعه فلک الافلاک رفتید، خواهید دید که این قلعه مشرف به دره سحرآمیز خرم آباد می باشد، یعنی اگر بر فراز قلعه رفتید با یک تیر دو نشان خواهید زد، هم از بنایی تاریخی دیدن می کنید و هم از شهر زیبای خرم آباد لذت خواهید برد.

نویسنده : محمدرضا فاطمی

پیشنهادات


0

مزایا


قلعه ای با قدمت بالا و مورد علاقه باستان شناسان

شرایط و محدودیت ها


محدودیت خاصی ندارد

پیشنهاد فصلی


تابستان

فرصت های سرمایه گذاری


امکان سرمایه گذاری وجود دارد

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید