سفری تاریخی به قلعه بیرجند؛کهن ترین قلعه ایران

 (0 نفر)
بیرجند
قلعه بیرجند

کهن ترین قلعه ایران

ویراستار :

با ما همراه باشید با سفری به قلعه بیرجند

بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی که دارای جاذبه های زیادی برای جذب گردشگران می باشد که از آن جمله می توان به ارگ بهارستان،ارگ کلاه فرنگی وقلعه بیرجند نیز اشاره کرد. از مهم ترین این مکان ها قلعه بیرجند با نام قدیمی قلعه ته ده یا قلعه پایین شهرمی باشد که بر روی بلندی های تپه ای در قسمت شمال غربی شهر همچون دژی استوارمسلط به شهرخودنمایی می کند که از بالای برج های آن می توان شهر را به خوبی دید و بر آن مسلط شد و پی به قدمت تاریخی شهر برد.این قلعه در زمان صفویه جهت محافظت از شهر و مردم در مقابل حمله ی ازبک ها و ترکی ها ساخته شده بود که در گذر زمان نیاز به بازسازی داشت که یک بار در دوره قاجاریه و بار دیگر در سال 1378 توسط شهرداری بیرجند این امر میسر شد تا محلی برای شناساندن فرهنگ و تاریخ مردم ایران باشد.

چرا قلعه بیرجند؟

این قلعه دارای معماری خاص است که در زمینی به وسعت 3000 مترمربع با استفاده از گل،خشت و چینه،چوب ساخته شده است.

دارای دو در ورودی می باشد که یکی در ضلع شمالی و دیگری در ضلع غربی است. در چهار طرف قلعه برج هایی به شکل استوانه دیده می شود که دو طبقه است این برج ها هفت عدد بودند که یکی از آن ها در گذز زمان بر اثر حوادث طبیعی و غیر طبیعی از بین رفته و شش برج باقی مانده دارای روزنه هایی است جهت شکلیک و دیده بانی. معماری داخلی قلعه کاملا از بین رفته و فضایی باز به چشم می خورد.
این قلعه صرفا جهت محافظت ساخته شده بود و استفاده مسکونی نداشت. دارای انبار هایی بوده جهت ذخیره آذوقه و مهمات. از نکات بسیار مهمی که در مورد این قلعه می توان گفت وجود راه های زیرزمینی به مکان های مهم شهر از جمله ارگ بهارستان،ارگ کلاه فرنگی،قنات قصبه و خانه افراد مهم حکومتی است که این امر جهت محافظت مردم از دشمان ساخته شده بود.
در واقع می توان گفت این قلعه محافظ واقعی شهر بود.
قلعه بیرجند ازمهم ترین بناهای تاریخی می باشد که هرساله گردشگران زیادی از آن بازدید می کند و از جمله مکان هایی است که دیدن آن را به همه افرادی که جهت گردش به خراسان جنوبی می روند پیشنهاد می شود.با این مقاله از سفر به اتراق همراه باشید.

نویسنده :ویداشربتی

پیشنهادات


0

مزایا


آشنایی  با تاریخ کهن ایران و گذشته

شرایط و محدودیت ها


محدودیتی ندارد.

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


جهت ایجاد هتل ، جهت جذب توریست و گردشگر

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید