مسجد گوهرشاد تاریخی مشهد؛ قدیمی ترین مسجد تاریخی

 (0 نفر)
مشهد
مسجدگوهرشاد

مسجدگوهرشادتاریخی

ویراستار :

با ما همراه باشید با سفری به مسجد گوهرشاد جامع

مسجد گوهر شاد یکی ازپررونق ترین وشلوغ ترین مسجدهای مشهور و معروف ایران است که درجنوب حرم امام رضا(ع) قرار دارد. کهن ترین صحن نیز به شمار می رود که مساحت آن 2850 مترمربع است که از نظرهنر و معماری تیموریان یادگاری عظیم و ارزشمند برجای گذاشته است.با اتراق همراه باشید.

علت ساخت مسجدگوهرشاد

به دلیل معماری زیبا و با شکوه، این مسجد به قدری ظریف و زیبا است در دوره تیموری شهرت یافته است. این مسجد از نوع مساجد کلاسیک نیز به شمار می رود.

گنبد ومناره مسجدگوهرشاد

درهنگام سفربه مشهد مقدس ازگنبد و مناره های زیبا و بزرگ غافل نمانید. این گنبد41مترارتفاع دارد ازآجرهایی لعاب دار و پررنگ نگار درست شده است وروی این گنبد کتیبه ای وجود دارد با خط گوفی نوشته شده اند. همچنین دومناره طلایی و زیبا با ارتفاع 43مترساختند. مناره ها را روی زمین ساختند تا در کنار این مسجد بزرگ و جامع بالا کشیده شوند. دراین مناره ها و گنبد ها همچون زیبایی هایی وجود دارد که دلنشین و چشم نواز است و شکل آن ها به صورت گلدسته هستند.

ایوان های مسجد گوهرشاد

این مسجد نمونه ای از هنرهای اسلامی ایران است. دارای 4ایوان با سردرهای وسیع و مرتفع است که در وسط 4ضلع مسجد قرار گرفته است. بزرگترین ایوان، مقصوره است درضلع جنوبی قرارداده اند.
ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد
ایوان مقصوره که از بزرگترین ایوان ها محسوب می شود، نسبت به دیگر ایوان ها شهرت بیشتری دارد و دربخش جنوبی صحن قرارگرفته است. از سنگ مرمر ساخته شده اند و همچنین دارای کتیبه تاریخی است. ازخصوصیات آن می توان به کتیبه هایی که با آیات قرآن منبت کاری شده اند اشاره کرد.
ایوان ساده مسجد گوهرشاد
دارای هنراسلامی و خوشنویسی است. ازخصوصیات آن می توان به آیات قرآن که در کفشداری 11و12 وجود دارند اشاره کرد.
ایوان غربی مسجد گوهرشاد
درگذشته به بازار نزدیک بوده ولی امروزه بست شیخ بهاالدین مربوط است. برای این که منبع آبی مسجد را آماده کند از کانال آبی عبور کرده است لذا به این ایوان آب نیز گفته می شود.
ایوان شرقی مسجدگوهرشاد
در زمان های قدیم و دور دست حاج حسن نام داشت ولی امروزه درصحن حرم رواق امام خمینی اتصال داده شده است.
مناسب ترین راه های بازدید ازمسجد گوهرشاد
فصل بهار امکان بازدید از این نمای زیبا و دلنشین را میسرمی کند.

آخرین کلام سخن

این مسجد امکانات زیادی دارد. هنگام مسافرت حتما از مکان تاریخی و باصفا و باشکوه بازدید فرمایید چرا که جای بسیار شگفت انگیزی است و مرکز گردشگری و توریستی نیز می باشد.

نویسنده :ویداشربتی

پیشنهادات


0

مزایا


ازمزایای آن می توان به امکانات آن اشاره کرد.

شرایط و محدودیت ها


محدودیت وجود ندارد.

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


سرمایه گذاری مشخص نیست.

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید