سفری به آلاشت مازندران ؛ بهشت گمشده سوادکوه

 (0 نفر)
آلاشت
آلاشت مازندران

آلاشت مازندران

ویراستار :

ازجاهای بسیار خنک و دلفریب برای سفر درتابستان آلاشت مازندران است ، این منطقه در 39 کیلومتر مانده به شهرستان سوادکوه مازندران قرار دارد . یکی از ییبلاق های مه گرفته با طبیعت بکر در شمال ایران که جای گردشگر پذیر و مورداستقبال مردم است . اتراق را همراهی کنید تا با این منطقه زیبا آشنا شوید .

 

آلاشت کجا قرار گرفته ؟

آلاشت در 237 کیلومتری تهران در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا قرار گرفته است . از تهران تا آلاشت حدود 4 ساعت راه است . درآمار گیری سال 1395 این منطقه دارای 1200 خانوار بوده که جدا از شهرتش به خاطر مناظر زیبا و بکرش به خاطر اینکه زادگاه رضا شاه پهلوی بوده شهرت یافته است . اما از آنجا که هنوز ناشناخته و مثل جاهای دیگر سر زبان ها نیفتاده ، دست نیافته و بکر باقی مانده است .

 

زیبایی شگفت انگیز آلاشت مازندران

استان مازندران از استان های گردشگر پسند در فصل های گرم سال تابستان است . منطقه آلاشت با طبیعت خاص خود خالی از آبشار نیست یکی از آبشارهای معروف آن آبشار نارم در روستای چرات  در 35 کیلومتری جنوب غربی آلاشت قرار دارد. در زبان محلی به این منطقه « اِلاشت » به معنی آشیانه عقاب بخاطر وجود عقاب های زیاد در کوه های بلند آن است . آلاشت مازندران یکی از جاهای رویایی ایران است که تا چشم کار میکند سرسبزی و مه همه جا فراگرفته طوری که آدم باور نمیکند چطور ممکنه اینهمه زیبایی یکجا قرار بگیرد !. روستا یکجور قشنگ است ارتفاعاتش یکجور دیگر .در کوچ های تنگ و باریک روستا که قدم میزنی از خانه های خشتی و شیروانی چوبی آن کیف می کنید ؛درختان گیلاس ، سیب و آلو در طبیعتش به وفور دیده می شود. این منطقه به پارک جنگلی هم معروف است و گردشگرانی که به اینجا می آیند به دلیل بکر بودن طبیعتش حداقل یک روز را حتما می مانند.


جاذبه های اطراف آلاشت مازندران

از مناظر دیدنی اطراف آلاشت می توان به معبد دختر پاک اشاره کرد که سالیان سال است بر روی تپه ای در جنوب شهر آلاشت زیراتگاه زنان و دخترانی است که  هریک به امید رفع حاجت و آرزویی هر جمعه با پای پیاده به بالای کوه می روند ؛ ساختما ساده ای که امروزه زائران را به اسم الهه آناهیتا به سمت خود می کشاند . موزه مردم شناسی آلاشت که زادگاه رضا شاه پهلوی بوده در دو طبقه به سبک معماری بومی بنا شده ، و در سال 1348 با خشت و بام شیروانی به ثبت ملی رسیده است . از صنایع دستی آلاشت مازندران به جوراب های پشمین و جاجیم بافی زنان منطقه می توان اشاره کرد که منبع درآمد آن ها و کمک به اقتصاد خانواده است .

 

* نویسنده : سمیه پیرزاده

پیشنهادات


0

مزایا


طبیعت زیبا و هوای خنک مناسب برای سفر تابستانی، مناظر و جاذبه های اطرافش (معبد دخترپاک ، رصدخانه ، موزه مردم شناسی )

شرایط و محدودیت ها


محدودیتی وجود ندارد.

پیشنهاد فصلی


تابستان

فرصت های سرمایه گذاری


در صنایع دستی جاجیم بافی و جوراب بافی زنان به اقتصاد خانواده کمک میکنند.

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید