بازار بزرگ زنجان

 (0 نفر)
زنجان
بازار بزرگ زنجان

بازار بزرگ زنجان

ویراستار :

بازار بزرگ زنجان،طولانی ترین بازار سنتی سرپوشیده ایران می باشد.ساخت این بازار قدیمی و زیبا مربوط به دوره قاجار می باشد و در تمام طول بازار معماری قاجاری و آجرچینی های زیبا به چشم می آیند. این بازار در قلب بافت قدیمی شهر قرار دارد.

گستردگی جغرافیایی

این مجموعه بازار، شامل دو بازار بالا و پایین است که هر کدام به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم میشوند که با یک خط مستقیم از یکدیگر جدا شده اند و با توجه به فعالیت خاصی که در هر گوشه انجام میشود این بازار به راسته ها و سراهای مختلف تقسیم شده و با مساجد فراوان مزین شده است.
فراوانی مساجد در بازار نشان از پویایی بازار در طول گذشته و حال می باشد.


تاریخچه

آغاز ساخت این بازار سال 1205 ه.قمری یعنی در دوران حکومت آقامحمدخان قاجار میباشد و تا سال 1213 ه.قمری نیز ادامه داشته است.گستردگی این بازار بدین دلیل است که پس از ساخت آن تیمچه ها،کاروانسرا ها،مساجد،راسته ها و گرمابه های متعددی در اطراف آن ساخته شد و همین باعث شد که در دوران حکومت محمد علی شاه قاجار این بازار به مجموعه ی کاملی مبدل شود.

گرمابه حاج داداش

از ارزشمند ترین بناهای تاریخی که در دل بازار زنجان قرار دارند می توان به گرمابه حاج داداش اشاره کرد که البته حالا به یک سفره خانه سنتی بسیار زیبا تبدیل شده است و نماد ذوق هنر ایرانی میباشد.

 

راسته قیصریه

این راسته معروف ترین راسته بازار و در حال حاضر یکی از فعال ترین محور های بازار است و در آن اجناس گران بها و ظریف و لوکس به فروش میرود.

 

باغ موزه گیاهان دارویی و معطر

این باغ موزه به تازگی به هدف معرفی و ارایه دستاورد های مربوط به پزشکی و گیاهان دارویی استان و همچنین معرفی ظرفیت های گیاهان دارویی ایرانی و طب سنتی،در دل بازار ساخته شده است . و نوشینه سرای آن محل خوبی برای آرامش یافتن و استراحت کردن میباشد.

 

 

مهدیس صادقی

پیشنهادات


0

مزایا


اشنایی با ذوق و هنر ایرانی ،گرمابه حاج داداش دردل بازار هم اکنون سفره خانه ی سنتی و زیبا شده است.

شرایط و محدودیت ها


محدودیتی موجود نیست .

پیشنهاد فصلی


تابستان

فرصت های سرمایه گذاری


به تازگی با هدف معرفی و ارایه دستاورد های مربوط به پزشکی و گیاهان دارویی استان و همچنین معرفی ظرفیت های گیاهان دارویی ایرانی و طب سنتی، در دل بازار ساخته شده است .

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید