رصدخانه مراغه ؛ گنبد سفید نجوم ایران

 (0 نفر)
رزرو سوئیت در مراغه
رصدخانه مراغه

رصدخانه مراغه

ویراستار :


رصدخانه مراغه ،اولین و بزرگترین رصد خانه ایران 

درزمانی که تلسکوپ و ابزار های  نجوی و دوربین های پیشرفته و فوق پشرفته هنوز اختراع نشده بودند حدود 800 سال پیش دانشمندی به نام خواجه نصیرالدین طوسی فیلسوف ، ریاضیدان ومنجم نام آشنا در سال 657 هجری قمری به دستور هلاکو خان و در دوره حکومت ایلخانیان رصدخانه مراغه ساخته شد . این بنا در بالای تپه ای به نام طالب خان که مرتفع ترین تپه ی آن منطقه بوده است و با توجه به اسناد تاریخی دریاچه ارومیه از این تپه به خوبی دیده می شد ، قرارگرفته است . 
خواجه نام آشنای ما به عنوان منجم هلاکوخان مورد توجه ایشان بود، با همراهی عده ای از دانشمندان عصر خود این بنا را پایه گذاری کرد . ساخت آن نزدیک به 15 سال به طول انجامید . این مکان فقط به عنوان رصد ستارگان نبوده و به عنوان سازمان علمی ، در علوم و فنون مختلفی ، دانشمندان فعالیت می کردند . این مکان در سال 1364 به عنوان آثار ملی در فهرست میراث ایران به ثبت رسیده است . 

ویرانی رصدخانه مراغه 

رصدخانه مراغه تا سال 703 هجری قمری سالم بوده اما در اواسط قرن هشتم هجری قمری زلزله ی مهیبی رخ می دهد و باعث ویرانی کامل این بنا می شود . البته این بنا تا زمان سلطان محمد خدابنده به فعالیت خود ادامه داده است .به همین خاطر اطلاعات دقیقی از زمان تخریب آن مشخص نیست. هم چنین با بی توجهی حاکمان در حال حاضر تنها آثاری از بنای متعلقه باقی مانده است .امروزه یک چادر بر روی آن قرار گرفته و بقایای آن از ابزار اندازه گیری دقیق ستارگان هویداست ؛ آثار ظروف سفالی ، شیشه ، و ابزار رصد در رصدخانه مراغه بدست آمده است .
رصدخانه مراغه آنقدر پیشرفت کرده که تا 300 سال چنین مکانی حتی در غرب هم ساخته نشده است . در کنار رصدخانه بزرگترین کتابخانه ای با 400 هزار جلد کتاب خطی و ابزراهای اخترشناسی و بسیاری دیگر از ابزار های خاص آن زمان موجود است .
امیدواریم روزی از این مکان علمی دیدن کنید و با پیشینه ای که آشنا شدید از آن لذت کامل ببرید . 

 

* نویسنده : سمیه پیرزاده

پیشنهادات


0

مزایا


- بزگترین و مهم ترین رصد خانه جهان با آثار باقی مانده نجوم و ظروف سفالی و شیشه و....

- امکاناتی همچون مسجد ، مدرسه جهت آموزش محققان

- کتابخانه بزرگ با کتاب های متنوع معتبر

- کارگاه بزرگ آزمایشگاهی دانشمندان 

شرایط و محدودیت ها


محدودیتی ندارد.

پیشنهاد فصلی


تابستان

فرصت های سرمایه گذاری


سرمایه گذاری خاصی در این منطقه وجود ندارد .

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید