کویر یزد ، شب های زیبا و روزهای داغ

 (0 نفر)
یزد
کویر یزد

کویر یزد

ویراستار :

 

کویر که امروزه با جاذبه های زیبای طبیعی خود (مثل روزهای گرم  ،شن های داغ وسراب  ها ، کوه هایی که با هر وزش باد مانند موج جا به جا میشوند، آسمان پر ستاره ی شب های کویر که گویی آسمان شبیه مخملی مشکی رنگ با نگین هایی از جنس ستاره بی انتها ادامه دارد ادامه دارد)  مورد توجه همه ی اقشار قرار گرفته است.کویر یزد نیز از جمله کویر های است که مورد استقبال ایرانیان قرار گرفته است.

معرفی کویر 

شاید  تصور کنید کویر و بیابان هر دو یکی باشند اما این طور نیست بین کویر و بیابان تفاوت های اساسی وجود دارد بیابان منطقه ی  خشکی  است ک بارندگی  سالانه در آن از 50 میلی لیتر کم است و ممکن است چندین سال باران نبارد، کم آبی و تبخیر شدید باعث ضعف پوشش گیاهی آن منطقه شده وتبدیل به بیابان شود.اما کویر به زمین های رسی وپف کرده  با تبه های شنی و نمکی گفته میشود که راه تمامی رود ها و رودخانه ها به آن منطقه قطع شده است غالب خاک آن از نمک تشکیل شده است وهیچ پوشش گیاهی قادر به  رشد نیست جز گزنه که میتواند در خاک نمکی قادر به رشد است؛ به کویرمیتوان نمک زار نیز گفت اغلب کویر ها در زمان های بسیار دوراز آب پر شده بوده اند و مکان گذر رود ویا رودخانه ها بوده اند.

موقعیت جغرافیایی کویر یزد 

از جمله کویر یزد میتوان به کویر کاراکال اشاره کرد این کویر حوالی شهر بافق د روستای صادق آباد قرار گرفته است.دلیل اسم گذاری این کویر به نام کاراکال وجود گونه ای گربه سانان به اسم کاراکال در این منطقه است.

کویر ریگ رزین 

یا مغستان از کویر یزد  که نزدیک اردکان در روستای ساغند قرار گرفته است که باید جاده ی طبس را دنبال کنیم تا به روستای ساغند برسیم یکی از جاذبه های خاص این کویر ریگزارهای  بلندش است اگرازدور نگاه کنیم این ریگزار ها تپه های پراکنده به نظر میرسد.
کویرعقدا ازکویر یزد 

سیاه کوه که به آن کویر عقدا و کویر اردکان گفته میشود کویر سیاه کوه در 30 کیلومتری شمال اردکان قرار گرفته است و از اردکان باید وارد جاده خاکی احمد آباد بشویم این جاده از کنار راه آهن میگذرد یکی از جذابیت های این کویر روز های گرم وشب های سرد  آن است.
کویر هفت سنگ از کویریزد
از شهریزد تا این کویر 12 کیلومتر راه است ،یعنی نیم ساعت کافیست به دروازه قرآن برویم وارد بلوار نصر بشویم بیشتر مسیر این بلوار خاکی است چندین کمپ هم در این  کویر موجود است  که با پرداخت ورودی میتوانیم وارد شویم .

 

وسایل مورد نیازبرای راحتی درکویر یزد 

بهترین کیف کوله پشتی است تا دستانمان و  حرکتمان راحت تر باشد ،بهترین کفش پوتین است تا پاهایمان ازحشرات وخزندگان درامان باشد البته با خنک شدن هوا درشب احتمال مواجه شدن با حشرات وخزندگان کم میشود همچنین با پوشیدن پوتین احتمال ورود شن به کفش و کندی راه رفتن کم می شود  .یک روسری بزرگ به همراه داشته باشید تا در گرمای روز از سر و گردنتان محافظت کنید. مناسب ترین لباس، لباس تماما پوشیده ورنگ روشن برای کم جذب کردن گرما است.

 

امکانات موجود در کویر یزد 

کمپ های باهزینه ی ورودی ارزان در کویریزد وجود دارد با امکانات تفریحی همچون ستاره شناسی با تلسکوپ در شب های بی نظیر کویر، موسیقی زنده، شتر و اسب سواری ، موتور ساری ،افرود با ماشین های مخصوص آفرود مثل پاترول و لندکروز و ... ،کپرهای برای اسکان با امکانات مناسب.

 

مهسا نیلوفری

پیشنهادات


0

مزایا


دیدن کویر گذراندن شب وروز زیبا درکویر وتجربه ی متفاوت وهیجان انگیز

شرایط و محدودیت ها


محدودیت خاصی ندارد

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


سرمایه  گذاری در ایجاد کمپ وارائه خدمات تفریحی موتور وماشین سواری 

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید