ارگ بم بزرگترین سازه خشتی یکپارچه جهان

 (0 نفر)
بم
ارگ بم

ارگ بم

ویراستار :

ارگ بم که در شهرستان بم ازاستان کرمان واقع شده است بزرگترین سازه خشتی جهان میباشد که معماری غنی و قدرت مهندسی ایرانیان باستان را با عظمت و شکوه خود به نمایش میگذارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است .

معرفی ارگ بم کرمانشاه

ارگ بم به دلیل عظمت ارگ موجود درشهر خشتی بم،به نام ارگ بم شناخته شده است.و یک شهر خشتی نظامی بوده است که در راه جاده ابریشم قرار داشت و تا دو قرن پیش هنوز این شهر خشتی دارای سکنه بود.

 

تاریخچه ارگ بم

به گفته ی مورخان وباستان شناسان ارگ بم در سده 5 پیش از میلاد ساخته شده است ، اما در کتب های قدیمی مربوط به قرن سوم وچهارم از شهر بم سخنانی گفته شده است مانند قدام ابن جعفر و ابن خردابه که درسفرنامه ی جیرفت ونرماشیر خوداز شهربم وارگ حیرت انگیزآن سخن گفته اند ویا یعقوب لیث که پس از لشکر کشی به نیشابوردر سال 259 هجری قمری محمد ابن طاهر را دستگیر و به شهربم یا ارگ کرمان تعبید کرد بنابراین سخنان ثبت شده درتاریخ اهمیت و قدمت شهربم ویا ارگ کرمان در تاریخ به اثبات میرسد و همچنین گفته میشود شهر بم پناهگاه شورشیان در دوران قاجار بوده است به طوری ک حاکم فارس در سال 297 مغلوب و به شهر بم پناه آورده است. وهمچنین از اتفاقات مهم ثبت شده در تاریخ بم میتوان به تحصن نصرت ملک در 696 هجری قمری درارگ بم نیز اشاره کرد.

 

موقعیت جفرافیایی ارگ بم 

ارگ بم با مساحتی بالغ بر 2 هکتاردر شمال شرقی شهر بم واقع شده که از چهار طرف بین رودخانه پشترود محله ی مزار خواجه مسجد رسول و پارک تازه احداث بم واقع شده است.سازندگان این شهر آن را دربرروی صغره ای وسیع در کنار رود پشترود که امروزه تبدیل به خیابان شده است ساخته و ارگ را نیز در بهترین نقطه از نظردیدبانی در میان این شهر قرار داده اند. 

 

معماری بینظیر ارگ بم

شهر بم از خشت خام و نپخته  وخاک رس،کاه بعضا تکه های ازسنگ ودرخت خرما ساخته شده است معماری آن بطوری است که تمام خانه ها به طور یکپارچه و به هم وصل ساخته شده ،یعنی معماران از قبل تمام نفشه ی ساخت خانه ها را تنظیم کرده ودرنظر داشته اند ،ساخت خانه ها به گونه ای بود که میشد خانه های جدید را با پیوست به خانه های قبلی ساخت تا حالت یکپارچگی معماری شهرحفظ شود؛شهرسازی ایرانیان باستان بسیار قابل تحسین است.همچنین دورتا دورشهربا دیواری به طول 1815 وارتفاع7متر با یک ورودی اصلی احاطه شده است،حدود 67 برج نیز به صورت پراکنده در شهروجود دارد.


شهرسازی شهر بم و یا ارگ بم

شهر بم از دو بخش حکومتی، نظامی و بخش عمومی ساخته شده است بخش  نظامی و یا حکومتی که ارگ نیز در آن منطقه قرار دارد در مرکزی ترین دیوار ساخته شده است ک شامل عمارت چهار فصل ،اسطبل 200 ظرفیتی، سربازخانه وچاه آب 40 متریست و از نظر دیده بانی دربهترین نقطه قرار دارد.
قسمت بعدی نیز قسمت رعیت نشین اطراف بخش حکومتی  بوده و شامل ورودی اصلی شهر و بازار و مسیر اصلی ورودی به دژ، مسجد ومکان ورزشی را در بر میگیرد که از 400منزل تشکیل شده است ،نقطه بسیار جالب این معماری این است ک در بخش رعیت نشین معماری منازل به چند صورت است؛ خانه هایی با دو یا سه اتاق که برای مردم فقیر خانه های بزرگتر با چهار الی سه اتاق که برخی دارای ایوان نیزبودند و برای قشرمتوسط ساخته شده،همچنین عمارت هایی بزرگتر با اتاق های در اطراف مختلف که ا برای فصول مختلف ،حیاطی بزرگ با طویله که میتوان به خانه ی سیستانی ها ویهودیان اشاره کرد این سومین سبک از منازل است که به تعداد کم و برای قشر مرفه ساخته میشد .

 

 دوران معاصر 

زله ی سال 1382 80 درصد تخریب شد و با حمایت های سازمان یونسکو و کشورهایی مثل ژاپن،ایتالیا،فرانسه مورد مرمت قرار گرفت و در سال 2020 از لیستآثار باستانی در خطر جهان خارج شد. 

 

 

مهسا نیلوفری

پیشنهادات


0

مزایا


شما میتوانید بزرگترین شهرخشتی جهان را ببینید و با شهرسازی های قدیم آشنا شوید .

شرایط و محدودیت ها


محدودیت خاصی ندارد.

پیشنهاد فصلی


بهار

فرصت های سرمایه گذاری


شهر توریستی در ایجاد هتل و ...

گالری


نقشه


نظرات


ثبت نظرات

برای ثبت نظر لطفا ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید